Ekonomi

TechXtile Start-Up Challenge Başvuruları Başladı

Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) dokuma ve hazır giyim segmentlerinde yenilikçi fikirleri desteklemeyi amaçladığı Türkiye’nin lider girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge’ın 5. yılında başvuru süreci başladı.

UTİB’den yapılan açıklamaya göre, Birliğin dokuma bölümünde yenilikçiliği ve Ar-Ge’yi teşvik etmek amacıyla Ar-Ge Proje Pazarı olarak başlattığı ve son 5 yıldır içeriğini zenginleştirerek bir girişimcilik programına dönüştürdüğü TechXtile Start-Up Challenge ilgi görüyor yeni teknoloji ve fikirlere sahip genç girişimciler. kazandırmaya devam ediyor.

Ölçeklenebilir, ticarileşebilir ve yenilikçi projelerin yarıştığı ve desteklendiği bir platform haline gelen programda ayrıca Level-Up ve Scale-Up kategorileri ile girişimcileri sektöre kazandırma imkanı da sağlıyor.

2020 yılında organizasyona katılarak birinci olan His Yılmaz, 30 milyon dolar değerleme üzerinden 5 milyon dolarlık yatırım aldı. “Bren” adlı projesiyle finale kalan Çınar Laloğlu, yarışmanın ardından 12 milyon dolarlık değerlemeye ulaşırken, “İleri Teknoloji Isıtan Kumaş Projesi” ile finalist olan Ayhan Propol, 2018 yılında 12 milyon dolarlık değerlemeye ulaştı. 10 milyon dolar.

Özgencan Üstüngül, Yapay Zeka Tabanlı Sürdürülebilir Atık Yönetimi girişimi ile 2021 yılında 2,5 milyon doların üzerinde 200 bin dolar değerleme ile ikinci, Güneş Sayıt ise Seviye Atlama kategorisinde ikinci oldu. , 1.33 milyon dolar. değerleme yoluyla kazanılan yatırım. Aynı yıl Scale-Up kategorisinde ikinci olan Görkem Astarcıoğlu’nun Giyilebilir Ateş Ölçer ve Sağlık Takip Uygulaması 3 milyon dolar değerleme elde etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen UTİB Yönetim Kurulu Lideri Pınar Taşdelen Engin, girişimcilerin potansiyellerini desteklemek ve yenilikçi fikirlerini gerçeğe dönüştürmelerini sağlamak amacıyla TechXtile Start-Up Challenge programını hayata geçirdiklerini belirtti.

Bu programın, branşın geleceğini şekillendirecek genç girişimcilere kapıları aralamak üzere tasarlandığını belirten Engin, şunları kaydetti:

“TechXtile Start-Up Challenge ile amacımız sadece bir yarışma değil, bir fırsatlar platformu oluşturmak. Yaratıcı projelere ev sahipliği yaparak ticarileşme süreçlerini güçlendirmeyi ve uluslararası arenada rekabet edebilir hale gelmelerini hedefliyoruz. Ülkemizin başlıca ihracat alanları ve sizlerin katkıları bizi bu alanda daha da ileriye taşıyacaktır UTİB olarak bu yolda girişimcilerimize elimizi uzatıyor ve girişimlerinizin başarıya ulaşması için elimizden gelen her türlü desteği vereceğimizin sözünü veriyoruz. .”

Program hakkında detaylı bilgi ve tekstil dünyasındaki son teknolojik gelişmeler hakkında haberler için “www.techxtile.net” sitesini ziyaret edebilirsiniz.

haber-tirebolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu